اخبار و تازه های گردشگری یکشنبه 27 تیر 1395 ساعت 9:49

بازدید رایگان از موزه‌ها در روز جهانی موزه/ افتتاح شش موزه جدید در شهرستان‌ها

افتتاح شش موزه در پنج استان کشور همزمان با هفته میراث فرهنگی انجام می‌شود.

محمدرضا کارگر مدیر کل اداره موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در گفتگو با خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در مورد وی‍ژه‌برنامه هفته میراث فرهنگی گفت: هفته میراث فرهنگی یک ظرفیتی را ایجاد می‌کند که ما بیشتر در خدمت مردم باشیم. میراث فرهنگی می‌تواند ارزش‌های نهفته در سازمان را بر اساس تبلیغاتی که رسانه‌ها انجام می‌دهند، معرفی کند. 
 
ما هر سال به صورت روتین ویژه‌برنامه‌هایی داریم. رایگان بودن بازدید از تمامی موزه‌ها در 29 اردیبهشت به مناسبت روز جهانی موزه، برگزاری ویژه‌برنامه‌هایی مخصوص در هر کدام از موزه‌ها به صورت رایگان، برگزاری مراسمی با شعار اینکه «موزه‌ها به چه سمت و سویی می‌روند» که در آن ضمن تقدیر و تشکر از موزه‌داران برجسته و موفق به بررسی مشکلات آنها نیز می‌پردازیم، از جمله این برنامه‌هاست. هر کدام از دستگاه‌ها، چه شهرداری و چه اوقاف می‌توانند به صورت مجانی اجازه بازدید را به مردم بدهند. ایجاد نمایشگاه‌ها، شهر فرنگ، پخش فیلم و ... ازجمله دیگر ویژه‌برنامه‌هاست. 
 
 
وی ضمن اهمیت تبلیغات در جذب مردم به شناخت از موزه‌ها گفت: جنس تبلیغات در میراث فرهنگی با بقیه جاها متفاوت است. ما به اطلاع‌رسانی اعتقاد داریم و امیدواریم که یک پایگاه اطلاع‌رسانی ایجاد شود که با خبرهای خود، مردم را علاقه‌مند و جذب به شنیدن اخبار و اتفاقات میراث فرهنگی و موزه‌ها کند. 
 
وی در ادامه در خصوص افتتاح موزه در این ایام گفت: در پنج استان کشورمان موزه‌هایی افتتاح می‌شود که شامل آذربایجان غربی (موزه قاجار)، البرز (موزه خصوصی تمبر آقای موسوی)، خراسان رضوی (موزه خصوصی علوم تاریخ طبیعی)، گیلان (موزه مذهبی حرم آستانه) و موزه حکیم نظامی آستارا و گلستان (بخش دوم موزه مینودشت) است. 
 
کارگر مدیر کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی در مورد ایجاد موزه تخصصی تهران گفت: موزه تخصصی تهران، با سایر موزه‌هایی که مخصوص شهر یا شهرستانی خاص است، تفاوت دارد. این موزه‌ تنها به تاریخ یک شهر نمی‌پردازد بلکه به وضعیت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آن شهر می‌پردازد. من 13سال پیش این پسشنهاد را به شورای شهر دادم که موزه‌ای مختص به شهر تهران ایجاد شود. هدف از ایجاد این موزه این بود که به گالری‌ها، جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مدیریت شهری بپردازد. شورای شهراستقبال کرد و پیشنهاد ما را به شهرداری شهر فرستاد. موزه‌ای با عنوان تهران‌شناسی در خیابان نواب شکل گرفته بود که خیلی زود جمع شد و دیگر حرکتی برای ایجاد چنین موزه‌هایی نشد. ما مکانی هم برای ایجاد موزه تخصصی تهران پیشنهاد دادیم. موزه ملی میدان آزادی که در آن به تهران‌شناسی و ایران‌شناسی پرداخته شود. در حال حاضر شهرداری و ما تلاش خود را برای ایجاد چنین ادامه می‌دهیم. 

منبع: http://www.yjc.ir  تعداد بازدید : 815 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی:  محمدرضا کارگر ، موزه ، میراث فرهنگی و گردشگری ، روز جهانی موزه،بازدید رایگان،روز موزه


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا