اخبار و تازه های گردشگری یکشنبه 27 تیر 1395 ساعت 9:52

ناترون | دریاچه ای مرموز که حیوانات را مومیایی می کند !

به احتمال زیاد برای اینکه یک روز تعطیل رو به نحوی شاد و مفرح بگذرونیم ، انتخاب خیلی ها رفتن کنار رودخانه ای ، برکه ای یا دریاچه ای است تا از آرامش آب و تکاپوی حیواناتی که در اطراف این دریاچه ها زندگی می کنند لذت ببریم . اما مطمئنم این دریاچه را هرگز به عنوان مقصد سفر انتخاب نخواهید کرد چرا که با مومیایی ها مواجه می شوید .

به احتمال زیاد برای اینکه یک روز تعطیل رو به نحوی شاد و مفرح بگذرونیم ، انتخاب خیلی ها رفتن کنار رودخانه ای ، برکه ای یا دریاچه ای است تا از آرامش آب و تکاپوی حیواناتی که در اطراف این دریاچه ها زندگی می کنند لذت ببریم . اما مطمئنم این دریاچه را هرگز به عنوان مقصد سفر انتخاب نخواهید کرد چرا که با مومیایی ها مواجه می شوید .
این دریاچه از ترسناک ترین مناطق تانزانیاست که به دلیل شرایط خاصی که دارد پرندگان و حیواناتی که در اطرافش وجود دارند را به مومیایی تبدیل می کند.

 

دریاچه ناترون، آفریقا

“ناترون” دریاچه نفرین شده
دریاچه ای که ترک های آن تو را یاد کویری سوزان می اندازد ، با این که کویر نیست اما هر آنچه در آن بیفتد را می سوزاند . پرنده های ساده دل به امید کمی استراحت بر روی دریاچه فرود می آیند اما نمی دانند پایان تلخی در انتظار آنها خواهد بود؛ ناگهان تبدیل به مجسمه ای خشک شده می شوند . مردمان #تانزانیا آن را نفرین شده می نامند . اما رازی دارد این دریاچه سرخ رنگ …
 

دریاچه ناترون، آفریقا

دریاچه سوزان

حیوانات ساکن این دریاچه به طرز مشکوک و عجیبی زمانی که در آب این دریاچه میافتند ، میمیرند !!!! هیچکس حتی محلی های این منطقه هم توجیهی برای این موضوع ندارند ، اما عده ای اعتقاد دارند که آب این دریاچه مثل یک آینه این حیوانات و پرندگان را گیج می کند و آنها اشتباهی به داخل دریاچه نفرین شده فرود می آیند.

دلیل دیگری هم که وجود دارد این است که با توجه به ترکیبات این دریاچه ، دریاچه های نمکی روی سطح آب این دریاچه تشکیل می شوند و پرنده هایی مثل فلامینگو ها که به دنبال محیطی روی آب هستند ، روی این سطوح نشسته و به همین دلیل هم می میرند ، بدن آنها به نمک سود  تبدیل می شود ، تا همیشه باقی می ماند و فاسد نمی شود .

این بت های خشک شده از پرنده ها همانطور بر روی دریاچه باقی می مانند تا سیل جاری شود و یا با بارش باران به مکان های دیگر منتقل شوند . بدن خشک شده این پرندگان در حالی در مکان های دیگر یافت می شود که کاملا سالم هستند و هیچ اثری از صدمات داخلی در آنها دیده نمی شود !!!

دریاچه ناترون، آفریقا

دریاچه ناترون را بیشتر بشناسید

دریاچه ای در ارتفاع ۶۰۰ متری از سطح دریا که عمق آن بیشتر از ۳ متر تجاوز نمی کند و عرضی متفاوت نسبت به میزان آب دارد .

طول این دریاچه سوزان در حدود ۵۷ کیلومتر است و نزدیک به ۲۲ کیلومتر طول دارد . در مناطق اطراف ناترون در کل سال حدودا ۸۰۰ میلی متر بارندگی وجود دارد که بیشتر بین ماه های دسامبر و مه است و همین بارندگی ها هستند که بخش اعظمی از آب دریاچه را تامین می کنند .

آب دریاچه ناترون عجیب سوزان است ، گاهی حتی به بالای ۴۰ درجه سانتی گراد هم می رسد . به دلیل سطح بالای تبخیری که این دریاچه دارد ph آن نزدیک به ۱۲ است.

ناترون | دریاچه ای که حیوانات را مومیایی می کند

ناترون و دلیل قرمز بودن آن

به این دلیل که سطح تبخیر در این دریاچه بسیار بالاست ، شوری آب افزایش می یابد. افزایش سطح نمک آب منجر می شود به رشد نوعی از میکرو ارگانیسم ها که به محیط های شور علاقه مند هستند. این میکرو ارگانیسم ها در واقع نوعی باکتری هستند که غذای خود را از راه فتوسنتز مانند گیاهان تامین می کنند.

دلیل رنگ قرمز دریاچه هم وجود همین باکتری هاست. پوسته قلیایی این دریاچه هم به دلیل فعالیت باکتری ها قرمز رنگ و در قسمت های کم عمق نارنجی رنگ می باشد.

دریاچه ناترون

موجودات زنده در ناترون!

با این که دمای آب بسیار بالاست و هم چنین بسیار قلیایی است؛ موجوداتی هستند که توانایی تحمل این شرایط سخت را دارند.

در این دریاچه یک سری جلبک هایی خاص دیده می شوند که می توانند در دمای بسیار بالا به زندگی خود ادامه دهند.

علاوه بر جلبک ها حتی گونه هایی از ماهی ها و بی مهرگان هم در این دریاچه دیده می شود، که جای تعجب دارد.

دو گونه ماهی خاص به نام های “تیلاپیای قلیایی” alkaline tilapias و “دالالانی “ A. ndalalani هم در این دریاچه دیده می شود.

دریاچه ناترون

آلبوم عکاس ، “نیک برند” از پرنده های مومیایی شده

یک عکاس خلاق به نام  “نیک برنت” Nick Brandt  عکس هایی از این دریاچه گرفته است . او جنازه پرنده ها را روی شاخه درخت ها گذاشت ، انگار که آن ها هنوز زنده هستند و آنها را در مجموعه عکسی درباره حیوانات شرق آفریقا بنام “ Across the Ravaged Land “ ، ( از میان سرزمین ویران شده ) منتشر کرده است عکس هایی که در این قسمت می بینیم از همین مجموعه انتخاب شده اند .

پرنده های مومیایی شده در ناترون
 

پرنده های مومیایی شده در ناترون


پرنده های مومیایی شده در ناترون

دست های پشت پرده | آتش فشان ال دینو 

در نزدیکی #دریاچه ناترون آتش فشانی عجیب با نام ال دینو  Ol Doinyo وجود دارد که نمونه آن در هیچ کجای دنیا دیده نشده است. این برخلاف آتشفشان های دیگر که مواد مذاب از داخل آنها فوران می کند،  دارای خاکستری سیاه رنگ است که مانند آبی تیره رنگ  از آن خارج می شود .

این ماده عجیب به داخل رودخانه می ریزد و باعث تغییرات PH در آب می شود و در نتیجه این تغییرات رودخانه ای مانند ناترون به وجود می آید . این دریاچه  از خاکسترهای آتش فشانی تشکیل شده و جالب است بدانید که در زمان قدیم مصری ها از همین مواد برای مومیائی کردن فراعنه استفاده می کردند.

حتی نامگذاری این دریاچه هم به دلیل ترکیب طبیعی موجود در دریاچه است. ناترون از کربنات سدیم با کمی بیکربنات سدیم ، تشکیل شده که اینجا به معنی خاکستر آتشفشانی است . آب ناترون بسیار قلیایی است و pH  آن به ۹ تا ۱۰٫۵ میرسد دمای آن هم  تا ۶۰ درجه سانتیگراد می تواند بالا برود.
 

آتش فشان ال دینو

 
آتش فشان ال دینو

فلا مینگوها تنها موجودات زنده در ناترون

 در جایی نه خیلی دور از دریاچه ، یک کلونی از فلامینگوها وجود دارد که در کمال تعجب در کنار این دریاچه ترسناک زندگی می کنند .

این کلونی تا قبل از سال ۱۹۵۰ ناشناخته بود و هیچ کس از وجود آن خبر نداشت . اگر چه حالا باز هم با وجود با خبر بودن خیلی ها از این کلونی ، شکارچیان جرات نزدیک شدن به این کلونی را ندارند و تنها در این یک مورد ناترون به عنوان محافظی بری فلامینگوها عمل می کند .

دریاچع ناترون
 
photo by Edoardo Ciambelli

ناترون در گذر قرن ها

بین مرز “کنیا” و آتش فشان “ال دینو” ، سال ها پیش رودی جاری بود ؛ ولی این رود نه سوزان بود و نه نفرین شده .  دو میلیون سال پیش زمانی که تغییرات  زمین شناسی در این منطقه رخ داد ، این رود تبدیل به قبرستان پرندگان شد .

به مرور زمان آب رودخانه سنگ های  آتش فشانی را فرسوده کرد و آن قدر روند فرسودگی ادامه داشت تا این که بالاخره #آتشفشان به رودخانه راه پیدا کرد . از آن موقع رود و آتشفشان با هم یکی شدند ، هر دو سوزان ، هر دو گدازنده ، حالا رودخانه هم مانند گدازه هایی آتشفشانی جریان دارد و نتیجه آن  وارد شدن خاکسترهای آتشفشان در آب است .

دریاچه ناترون

دریاچه ناترون واقعیت یا شایعه؟

در اکثر منابع یافت شونده از دریاچه ناترون، به سوزاننده بودن آن شاره شده است. در این منابع ناترون را دریاچه ای نفرین شده می نامند زیرا پرنده ها بلافاصله پس از نشستن بر روی آب خشک شده و شبیه یک مومیایی می شوند؛ اما در این میان یکسری منابع دیگر هم هست که این موضوع را رد کرده و نقل می کنند حیواناتی که با این دریاچه برخورد می نمایند بلافاصله نمی میرند؛ بلکه به دلیل دمای بالای آب دچار سوختگی می شوند. البته در این آب مواد شیمیایی خاصی هم وجود دارد که می تواند بدن بی جان پرنده ها را مانند یک مومیایی سالم حفظ می کند. آلبوم عکسی هم که در این پست نشان داده شده است پرندگان را پس از گذشت مدت زمان بسیاری به تصویر می کشد. به این معنا که این پرندگان پس از گذشت سالها به این شکل در آمده اند .

دریاچه ناترون

بازدید و اطلاعات تکمیلی

بهترین زمان سفر به دریاچه ناترون از ماه های جون تا آگوست می باشد زیرا آب و هوای این منطقه در اکثر ماه های سال گرم و خشک می باشد .

آدرس: آفریقا ، تانزانیا ، ناترون

ADDRESS: AFRICA,TANZANIA,NATRON

دریاچه ناترون

 منبع: http://karnaval.ir/  تعداد بازدید : 762 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا