اخبار و تازه های گردشگری سه شنبه 5 مرداد 1395 ساعت 1:40

آبشار اخلمد/مشهد

این دره دارای دیواره های سنگی و پوشش گیاهی متراکم می باشد. در دره اخلمد باغات فراوانی وجود دارد که میوه ی تابستانی منطقه و نیز شهر مشهد را فراهم میکند.

این دره دارای دیواره های فراوانی نظیر دیواره سفید، الله اکبر عقاب و .. میباشد که مکان مناسبی را برای ورزش سنگ نوردی ایجاد کرده است. در دره اخلمد آبشارهای فصلی و دایمی نیز وجود دارد که مهمترین آن در انتهای دره واقع شده است و ارتفاع ان به 23 متر می رسد.به دلیل آهکی بودن جنس کوه های اخلمد حفره های ژرف مدوری در زیر آبشار ایجاد شده است. آبشار باشکوه، کوه های مسطح و باغات فراوان مناظری بدیع برای گردشگران ایجاد کرده است.

 


 

آهکي بودن جنس کوه‌هاي اخلمد باعث پيدايش حفره‌هاي ژرف مدور در زير اين آبشار شده‌است . اين دره داراي ديواره‌هاي صخره‌اي با ارتفاع حدود 200-300 متر مي باشد که يکي از بزرگ‌ترين مناطق براي ورزش مفرح سنگنوردي در ايران مي‌باشد . از ديواره‌هاي معروف آن مي‌توان به (ديواره سفيد - الله اکبر -عقاب و...) نام برد . اين دره داراي چندين آبشار مي‌باشد که 4 تاي آنها دايمي و چندين آبشار فصلي دارد , آبشار اصلي خلمد حدود 40 متر ارتفاع دارد
 

 
به علت ارتفاع زياد و بارندگي فراوان ، آبشار اخلمد در ماه‌ هاي ابتداي هر سال داراي بيشترين مقدار آب و زيبايي فريبنده‌اي مي شود  . زمين و رسوبات اين منطقه به دليل پيدايش فسيل‌هاي آمونيت متعلق به اواخر دوران ژوراسيک است. اخلمد در 84 کيلومتري مشهد و در امتداد جاده مشهد – قوچان واقع شده است . فاصله جاده فرعي آن تا جاده آسيايي حدود 16 کيلومتر است . در انتهاي رودخانه پر آب آن دو آبشار وجود دارد که ارتفاع يکي از آن ها 23 متر است . از روستاي اخلمد تا آبشار حدود 3 کيلومتر فاصله است که اين مسير را بايد پياده طي نمود . 
 

آبشار اخلمد ديواره هاي  عمودي و بلند کوه هاي آن ،‌ هواي پاکيزه و ييلاقي ،‌ و انواع ميوه هاي گيلاس و سيب درختي آن مشهور است . در مدخل دره اخلمد بندي است که به همت و يا در زمان بايسنغر ميرزاي تيموري فرزند شاهرخ و حاکم توس در نيمه اول سده نهم ساخته شده است . باغات فراوان و ميوه هاي آن مخصوصا سيب اخلمد معروف است .
 


 

کوه هاي اخلمد هم به دليل ارتفاع و مسطح بودن و زيبايي فوق العاده هر سال سنگ نوردان ، کوه نوردان و مسافران زيادي را به سوي خود جلب مي کند .

به طور يقين ميتوان گفت مسير آبشار اخلمد يكي از زيباترين مكانهاي ايران زمين است و ميتوان از آن به عنوان بهشتي در اين جهان خاكي ياد كرد
 


 

تاريخچه اخلمد : يكي از گردشگاههاي طبيعي حومه مشهد تفرجگاه اخلمد است . اين گردشگاه قدمت چند هزار ساله دارد . از نظر لغوي اسمي پارسي نام دهي است در نزديكي شهر مشهد است . در روزگاران گذشته مردم آنجا معتقد بودند كه در حمله اعراب به خراسان مردم به اين دره پناه مي بردند. اين محل را اخلمد مريعي داستان گفته اند براي اينكه در اين جلگه درخت وجود نداشته .

موقعيت جغرافيايي : اين تفرجگاه در 84 كيلومتري جنوب غربي شهر مشهد قرار گرفته است . اخلمد در دل كوههاي بينالود واقع شده است .  اين كوه دنباله ي سلسله جبال البرز است . دهنه اخلمد در 75كيلومتري مشهد و 15 كيلومتري چناران و كنار جاده قبلي مشهد وقوچان مي باشد.آبشار اخلمد سه كيلومتر بالا از آبادي است و از 17متري آب به زمين پي ريزه آبشاربالا نيز 23 متر است رشته كوههاي اخلمد به كوههاي بينالود اتصال دارد .

آب و هواي اخلمد : اخلمد با وجود كوهها و آبشارهها از هواي لطيفي برخوردار است . اخلمد از شدت گرماي تابستان و سرماي زمستان در امان است . اخلمد از نظر آب وهوا بسيار متفاوت است . مثل وسط آبادي 5درجه و آبشارها 15درجه سانتي گراد با مشهد متفاوت است

 


 

منظره هاي اخلمد : اخلمد داراي دو آبشار است آبشار بزرگ كه 45 متر ارتفاع دارد و آبشار كوچك كه 23 متر ارتفاع دارد و در تمام فصول جاري است . از كوه منيژه سر چشمه ميگيرد . دروسط اين آبشار محل وسيعي وجود دارد كه به تخت شاه عباس معروف است . بعد از ابشار بزرگ ، رودخانه اي به امتداد 2 كيلومتر بسيار تنگ وكوه هاي صاف و مرتفع ميباشد كه در آخر دره كوه منيژه با كوه فاراب به يكديگر وصل شده و منتهي اليه رودخانه اخلمد است ، اينجارا اهل محل خانه هاي گلي ميگويند .

سد اخلمد : قريب به سه كيلومتر كه از دهنه به طرف اخلمد طي مسير سد اخلمد را مشاهده خواهيد نمود  كه در تنگاتنگ دره بنا گرديده است و به سد بايسنقرميرزا محشور است كه در زمان شاهزاده غياث الدين بايسنقر تيموري ساخته شده است اين سد باسنگ ملات آهك ساخته شده است . طول اين سد به طور دقيق 252 متر و عرضش14 متر مگر مقداري از وسط آن كه 24 متر است و نزديك به 12 متر ارتفاع دارد

 منبع:   تعداد بازدید : 742 نوشته شده توسط: همای آسمان

کلمات کلیدی: 


بازگشت

لینک های مفید خدمات الکترونیکی نماد اعتماد الکترونیکی تماس با ما

logo-samandehi
قم، بلوار سمیه، جنب کوچه 16، همای آسمان
تلفن تماس : 37733105 (025)
دورنگار : 37735857 (025)
پست الکترونیک : info@itabest.com

تمامی حقوق این وب سایت متعلق است به سامانه رزرواسیون آنلاین مراکز اقامتی ایتا